liniacien.gif (1327 bytes) 

Charakterystyka Dobermana

Doberman jest bardzo eleganckim i efektownym psem, dzięki czemu przyciąga uwagę wielu potencjalnych właścicieli. Przed kupnem psa tej rasy trzeba jednak się zastanowić, czy jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom dotyczącym wychowania szczeniaka dobermana.

Jest to rasa bardzo silna i dynamiczna, potrzebująca dużo ruchu i zdecydowanego prowadzenia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wystarczy wyjść z dobermanem trzy razy dziennie na krótki spacer dookoła bloku na „siusiu i kupkę”, tylko trzeba stworzyć mu możliwość regularnego wybiegania się. Dobermany mają krótką sierść, bez podszerstka i absolutnie nie powinno się trzymać ich poza domem.

Z psem tej rasy należy ćwiczyć od szczeniaka, uczyć go prawidłowych zachowań, zapoznawać z wszelkimi sytuacjami dnia codziennego, które mogły by wywołać stres. Jest to niezmiernie ważne mając na uwadze jego wrażliwy charakter. Nie można zostawić go „samemu sobie” do roku, a potem od razu zdecydowanie wymagać posłuszeństwa. Przy jego wychowaniu należy kierować się przysłowiami: „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” oraz „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
 

Trzeba zdawać sobie sprawę, że doberman nie jest psem dla wszystkich oraz nie nadaje się jako pierwszy pies dla początkujących właścicieli. Psy tej rasy mają często mocny charakter i jeśli trafią na niezdecydowanego przewodnika, mogą bezwzględnie to wykorzystać próbując objąć przywództwo w ludzkim stadzie. Mając na uwadze jego wielkość i siłę, należy zrobić wszystko, aby tego uniknąć.

 

Z drugiej strony dobermany są bardzo delikatne i łakną kontaktu z człowiekiem. Potrafią godzinami siedzieć przy swoim właścicielu i domagać się pieszczot. Są w tym niestrudzone. Użyją swego sprytu i inteligencji, aby zwrócić na siebie jego uwagę. Uwielbiają spać w łóżku!



  Rozpoczynając szkolenie młodego dobermana należy szczególną uwagę zwrócić na konsekwencję w postępowaniu z nim. Bardzo szybko bowiem uczy się, ale tych dobrych rzeczy jak i tych złych. Absolutnie nie można mu pokazać, że może nie słuchać swojego pana. Pracując z dobermanem należy postępować delikatnie ale stanowczo. Zanim będziemy czegoś wymagać upewnijmy się, że pies dobrze wie, o co nam chodzi. W pracy obowiązuje zasada, za dobre wynagradzamy a za złe karcimy. Jako nagrodę stosujemy smakołyki. Doskonałą nagrodą dla psa jest również zabawa ze swoim panem. Dlatego warto nauczyć psa zabawy z nami, czy to z piłeczką, czy inną zabawką. Dzięki temu nasz pies będzie zawsze gotowy do współpracy i skoncentrowany na przewodniku.



Nie ma złotej recepty na szczęśliwe życie z dobermanem, ale zapewniając mu codzienną dużą dawkę ruchu i dużo uczucia, zachowując przy tym konsekwencję i zdecydowanie mamy spore szanse na przeżycie z nim wielu wspaniałych chwil.


 

 

 

 

Autor: Wanda Zielak – hodowla dobermanów „z Padoku FCI”

Autor: Magdalena Królikowska – treser licencjonowany ZKwP, ośrodek szkolenia psów „VIGOR”

 

Napisałam razem z przyjaciółka książkę o naszej ukochanej rasie Doberman.

liniacien.gif (1327 bytes)